o Tomášovi

Knihy som mal rád odjakživa. Nikdy som ale nebol typický knihomoľ. Rovnako veľa času, ako pri knihách, som trávil naháňaním sa po uliciach s kamarátmi, v našej záhrade, na všemožných výletoch, pozeraním filmov a počúvaním hudby. Alebo za klavírom. Kvôli tomu, či snáď, vďaka tomu, nie som typický „čitateľ z povolania“, ktorý číta všetko, stále a zaradom. Poctivo vyberám. Premýšľam, čakám a potom to príde. Volám to „volanie knihy“. Pocit, že práve teraz nastal ten pravý čas práve na túto, či tamtú knihu.

Môj otec niekedy spomína, ako mu jeho mama, učiteľka angličtiny a francúzštiny na gymnáziu, položila na stôl knihu a povedala: „Toto si prečítaj.“ Vravel, že ani raz nebol sklamaný. Jednoducho vložil dôveru do jej vzdelania a erudície. Avšak na to, aby jej výber naozaj fungoval, musela použiť ešte čosi – a to je intuícia.

Za posledných päť rokov, odkedy vediem malé kníhkupectvo, som sa naučil, že knižný prehľad a vzdelanie sú dôležité, ale bez intuície sa míňajú účinku. Vždy, keď som sa ňou riadil, stál výsledok naozaj za to. Verím, že sa mi to bude dariť aj naďalej.

Moje meno je Tomáš Fedorko a bude mi cťou pre vás vyberať dobré knihy!