Rok magického myslenia

184 strán | SK | pevná | 9788082860217

Bolo to pred mnohými rokmi, keď mi jedna známa na jednej večernej akcii odporučila prečítať si The Year of Magical Thinking. O Joan Didion som vtedy nič nevedel a napriek tomu, že kniha mala veľmi dobré ohlasy, som na ňu na istý čas celkom zabudol - až kým sa neobjavil jej prvý slovenský preklad.

O Roku magického myslenia sa s istotou dá povedať len toľko, že ide o memoáre zaoberajúce sa smrťou, trúchlením a sebaľútosťou, no bez akejkoľvek finálnej katarzie a, nanešťastie, s často neúnosným (pre čitateľa) množstvom detailov zo spoločného života Didion a jej zosnulého manžela, Johna Dunne. Obaja boli spisovatelia, obaja boli talentovaní a prežili spolu takmer štyridsať rokov života.

Didionovej memoáre predstavujú pokus vyrovnať sa s náhlou Johnovou smrťou, kedy dva dni pred koncom roka 2003 náhle umrie doma v obývačke na infarkt. Avšak to, či vás jej spomínanie zasiahne, alebo unudí výpočtom všetkých reštaurácií a miest, ktoré spolu so svojím manželom navštívila, závisí do značnej miery od toho, čo v živote (alebo v prípade smrti) a v literatúre považujete za dôležité.

Hoci anotácia ku knihe tvrdí opak, snaha o rozpamätanie sa na každý detail a pripomenutie si ľubovoľnej konverzácie spred mnohých rokov nie je ničím iným, než procesom vyrovnávania sa so stratou. Dôležitý nie je ani tak obsah, ako samotný proces a ak sa s týmto autorským prístupom stotožníte, kniha vám začne dávať väčší zmysel.

Didion sa jednoducho z Johnovej smrti „vypísala“ a hoci jej konkrétne zistenia a skúsenosti zo stretnutia tvárou v tvár smrti sú neprenosné, prenosný je spôsob, ako prežiť najbližší rok smútku a trúchlenia. V prípade Joan Didion to znamenalo intenzívne venovať sa tomu, v čom bola najlepšia - písaniu.